★Soru türü: 1
▣
Bir araç Bursa'dan Kırıkkale'ye saatte ortalama 112 km. hızla gidiyor. Kırıkkale'den Bursa'ya dönerken saatte ortalama 196 km. hızla hareket ederek 6 saat daha kısa süre yolculuk yapıyor.
Buna göre Bursa ve Kırıkkale arasındaki mesafe kaç kilometredir ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
112a = 196(a - 6) 112a = 196a - 196×6 112a = 196a - 1176 1176 = 196a - 112a 1176 = (196 - 112)a 1176 = 84a a = 1176 ÷ 84 = 14 112 × 14 = 1568 Cevap = 1568
★Soru türü: 2
▣
İki araç Trabzon'dan Adıyaman'a gidiyor. Bunlardan mavi araç yolunu 6 saatte tamamlarken pembe araç mavi araçtan saatte ortalama 15 km. daha yavaş giderek yolunu 9 saatte tamamlıyor.
Buna göre Trabzon ve Adıyaman arasındaki mesafe kaç kilometredir ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
6a = (a - 15)×9 6a = 9a - 15×9 6a = 9a - 135 135 = 9a - 6a 135 = (9 - 6)a 135 = 3a a = 135 ÷ 3 = 45 45 × 6 = 270 Cevap = 270
★Soru türü: 3
▣
Rize ve Kırşehir arasında yaşayan Ali, Rize'ye gitmek isterse 8 saat, aynı hızla Kırşehir'e gitmek isterse 4 saat harcayacaktır.
İki şehir arası 720 km. olduğuna göre Ali'nin ortalama hızı saatte kaç kilometredir ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
8 + 4 = 12 12a = 720 a = 720 ÷ 12 = 60 Cevap = 60
★Soru türü: 4
▣
Gümüşhane ile Diyarbakır arasında 2142 km. uzunluğunda yol bulunmaktadır. Gümüşhane'den Diyarbakır'a saatte ortalama 72 km. hızla ilerleyen sarı araç ile Diyarbakır'dan Gümüşhane'ye saatte ortalama 54 hızla ilerleyen beyaz araç aynı yolu kullanmaktadır.
Buna göre sarı araç ile beyaz araç kaç saat sonra birbirinin yanından geçer ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
72t + 54t = 2142 t(72 + 54) = 2142 126t = 2142 t = 2142 ÷ 126 = 17 Cevap = 17
★Soru türü: 5
▣
Diyarbakır'dan saatteki ortalama hızı 52 olan turuncu araç ile Osmaniye'den saatteki ortalama hızı 52 olan pembe araç aynı anda birbirine doğru ilerlemeye başladıktan 32 saat sonra karşılaşıyorlar.
Buna göre karşılaşmadan kaç saat sonra pembe araç Diyarbakır'a ulaşır ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
52×32 ÷ 52 = 32 Cevap = 32
★Soru türü: 6
▣
Doğudan batıya bir güzergahta bulunan sırasıyla A, B, C ve D şehirleri arasında yol alan mavi ve turuncu renkte iki araç vardır. A şehrinde mavi araç, C şehrinde turuncu araç bulunmaktadır. A şehrinden D şehrine saatte ortalama 12 km. hızla hareket eden mavi araç, kendisiyle aynı anda yol almaya başlayan C şehrinden A şehrine saatte ortalama 6 km. hızla hareket eden turuncu araçla 6 saat sonra B şehrinde karşılaşıyor. Eğer turuncu araç da mavi araç gibi D şehrine gitseydi ikisi de aynı anda D şehrinde karşılaşacaklardı.
Buna göre A şehrinden D şehrine kaç kilometre yol vardır ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
A ve C arası = (12 + 6)×6 = 18 × 6 = 108 A ve D arasını mavi araçla hesaplarsak = 12a A ve D arasını turuncu araçla hesaplarsak = 108 + 6a 108 + 6a = 12a 108 = 12a - 6a 108 = (12 - 6)a 108 = 6a a = 108 ÷ 6 = 18 12 × 18 = 216 Cevap = 216
★Soru türü: 7
▣
Cevresi 220 metre olan dörtgen şeklindeki bir pistte aynı kenardan aynı anda birbirine doğru hareket etmeye başlayan Gülsüm ve Canan'ın başlangıç noktaları arasında 22 metre mesafe vardır. Gülsüm'ün ortalama hızı saniyede 4 metre, Canan'ın ortalama hızı saniyede 7 metredir.
Buna göre Gülsüm ve Canan harekete başladıktan kaç saniye sonra 9. kez karşılaşırlar.
❁ Soru cevabı =⊳
▣
4 + 7 = 11 22 ÷ 11 = 2 220 ÷ 11 = 20 9 - 1 = 8 2 + 8×20 = 162 Cevap = 162
★Soru türü: 8
▣
Uzunluğu 48 metre olan bir tren saniyede ortalama 20 metre hızla ilerlerken girdiği bir tünelden 63 saniyede çıkıyor.
Buna göre tünelin uzunluğu kaç metredir.
❁ Soru cevabı =⊳
▣
20 × 63 = 48 + a 1260 = 48 + a a = 1260 - 48 = 1212 Cevap = 1212
★Soru türü: 9
▣
Uzunlukları sırasıyla 58 ve 1046 olan iki trenin hızları sırasıyla saniyede 36 metre ve saniyede 10 metredir.
Bu trenler zıt yönde ilerlerken karşılaştıktan kaç saniye sonra birbirlerini geçerler ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
(58 + 1046) ÷ (36 + 10) = 1104 ÷ 46 = 24 Cevap = 24
★Soru türü: 10
▣
Uzunlukları sırasıyla 76 ve 365 olan iki trenin hızları sırasıyla saniyede 33 metre ve saniyede 12 metredir.
Bu trenler aynı yönde ilerlerken karşılaştıktan kaç saniye sonra biri diğerini geçer ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
(76 + 365) ÷ (33 - 12) = 441 ÷ 21 = 21 Cevap = 21
★Soru türü: 11
▣
Bir aracın saatte 32 km hızla 36 saat, saatte 31 km hızla 45 saat, saatte 7 km hızla 9 saat hareket etmiştir.
Bu aracın saatteki ortalama hızı kaç kilometredir ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
Toplam gidilen yol: 32×36 + 31×45 + 7×9 = 2610 Toplam geçen süre: 36 + 45 + 9 = 90 2610 ÷ 90 = 29 Cevap = 29